Catey Awards 2017 :: Catey Academy
4th July 2017, Grosvenor House, A JW Marriott Hotel
Best Marketing Campaign
 
2016              Red’s True Barbecue
2015              Hotel Football, GG Hospitality
2014              University of Leeds
 
Best Group Marketing Campaign
 
2013              Ugly Fish Friday by Lusso
2012              AVF Marketing
2011              Whitbread – Premier Inn
2010              Compass Group
2009              Cambridgeshire Catering and Cleaning Services
2008              Best Western Hotels
2007              The Dorchester
2006              Exclusive Hotels
2005              Wagamama
2004              Hilton UK & Ireland
2003              Holiday Inn
2002              Initial Catering Services
2001              Whitbread Hotel Company
2000              Debenhams Food Services
1999              Granada Food Services
1998              Perfect Pizza
1997              Radisson Edwardian Hotels
1996              Jarvis Hotels
1995              Roadchef Motorways
1994              Kirklees Metropolitan Council Catering Service
1993              Victoria & Albert Hotel, Manchester
1992              The Brewery, Chiswell Street
1991              Compass Services UK
1990              The Savoy, London
1989              Wimpy International
1988              British Telecom Catering
1987              Crest Hotels International
1986              Crest Hotels International
1985              Compass Services UK
1984              Berni Inns
 
Best Independent Marketing Campaign
 
2013              V Cafe, Vincent hotel, Southport
2012              The French Laundry at Harrods
2011              The Academy of Food & Wine Service
2010              Dukes Bar, London
2009              The Swan, West Malling, Kent
2008              The Vineyard at Stockcross and Donnington Valley Hotel and Spa
2007              Cotswold House, Chipping Campden
2006              The Lavender House, Brundall, Norfolk
2005              Cotswold House, Chipping Campden
2004              Warren House, Kingston upon Thames
2003              Room, Leeds
2002              The Glasshouse, Worcester
2001              Crab Manor/the Crab & Lobster, Thirsk
2000              Royal College of Physicians
1999              Brazz, Taunton, Somerset
1998              Castle Green, Kendal
1997              Gibbon Bridge Hotel, Forest of Bowland
1996              The Weavers Shed, Huddersfield
1995              The Wentworth Club, Virginia Water
1994              Le Manoir aux Quat’Saisons, Great Milton
1993              Rutland Hotel, Sheffield
1992              Congham Hall, Grimston
1991              Keavil House Hotel, Dunfermline
1990              Grants Hotel, Harrogate
1989              Greenway Hotel, Cheltenham
1988              La Belle Epoque, Knutsford
1987              Inn on the Lake, Godalming
1986              Mrs Crossley’s Yorkshire Kitchen,  Halifax
1985              Forest & Vale Hotel, Pickering
1984              D’Artagnan Restaurant, London
 
Manager of the Year
 
2016              Chantelle Nicholson 
2015              David Taylor
2014              Peter Avis
2013              Fred Sirieix-British Citizen Award
2012              Justin Pinchbeck
2011              Philip Newman-Hall
2010              David Morgan-Hewitt
2009              Carrie Wicks
2008              Duncan Pitfield
2007              Debbie Taylor
2006              Robert Cook
2005              Stephen Carter - OBE
2004              Christopher Cowdray
2003              Patrick Stapleton
2002              Jonathan Slater
2001              Laurence Beere
2000              Elaine Clarke
1999              Zoe Jenkins
1998              John Toner - MBE
1997              Julie Baugh
1996              Elena Salvoni - MBE
1995              Margaret Wells
1994              Julian Small
1993              John Coomb
1992              David Irving
 
Best Use of Technology
 
2016              M Restaurants
2015              Eden Foodservice, Brighton, East Sussex 
2014              8 Northumberland Avenue
2013              Sodexo Prestige
2012              PizzaExpress
2011              Dolce
2010              Shere
2009              Heathcotes Group
2008              Domino’s Pizza
2007              imago Services – Loughborough University
 
Accessibility Award
 
2016              Dorsett Shepherds Bush
2015              Hoe Grange Holidays, Matlock, Derbyshire
2014              Park Plaza Westminster Bridge
2013              One Great George Street, London
2012              Chewton Glen, New Milton
2011              Cringletie House Hotel, Peebles
2009              The True Lovers Knot, Blandford
2008              Claridge House, Lingfield, Surrey
 
Restaurateur of the Year – Independent
 
2016              Sam and Eddie Hart, Hart Bros Restaurants
2015              Karam, Sunaina and Jyotin Sethi, JKS Restaurants
2014              Jason Atherton
2013              Simon Rogan
2012              Stephen Terry
2011              Philip Howard
2010              Chris Galvin and Jeff Galvin
2009              James Thomson
2008              Anthony Demetre and Will Smith
2007              Pascal Aussignac and Vincent Labeyrie
2006              Gordon Ramsay - OBE
2005              Alan Yau - OBE
2004              Nigel Platts-Martin
2003              David and Rona Pitchford
2002              Heston Blumenthal - OBE
2001              Shaun Hill
2000              Andrew Radford
1999              Annie and Germain Schwab
1998              Terry Laybourne
1997              Paul Heathcote - MBE
1996              Michael Gill
1995              Sally Clarke - MBE
1994              Sir Terence Conran and Joel Kissin
1993              Christopher Corbin and Jeremy King
1992              Nick Smallwood and Simon Slater
1991              David Levin
1990              Peter, Tom and Eugene McCoy
1989              David Wilson
1988              Albert Roux - OBE
1987              Victor Sassie
1986              Pierre Martin
1985              Michel Roux - OBE
1984              Richard Shepherd
 
Restaurateur of the Year – Group
 
2016              Thomasina Miers and Mark Selby
2015              Karen Forrester, TGI Friday’s
2014              Tim Bacon and Jeremy Roberts
2013              Andy Bassadone
2012              Zeev Godik
2011              Jonathan Kaye
2010              Iain Donald
2009              Eren Ali
2008              Simon Kossoff
2007              Robin Rowland
2006              Nick Basing
2005              Mark Derry
2004              James Horler
2003              Andrew Guy - MBE
2002              Robby Enthoven
2001              Ian Neill
2000              Simon Woodroffe - OBE
1999              Adam and Sam Kaye
1998              Neville Abraham and Laurence Isaacson
1997              Jeremy Mogford
1996              David Page
1995              John Barnes
1994              Roger Myers
1993              Max Woolfenden
1992              Allen Jones
1991              Wess Van Riemsdijk
1990              Alan Jackson
1989              Peter Boizot - MBE
 
Sustainable Business Award
 
2016              University of Brighton 
2015              Wahaca 
2014              ODE True Food
2013              The Lovat, Loch Ness
2012              Harper Adams University College
2011              Red Hotels
2010              apetito
2009              BaxterStorey
2008              Strattons hotel, Swaffham, Norfolk
 
Pub and Bar Award
 
2016              Joycelyn Neve, Seafood Pub Company 
2015              Andreas Akerlund, Patrik Franzen and Marc Francis-Baum, Barworks
2014              Alex Reilley, Loungers
2013              James and Kate MacKenzie, Pipe and Glass Inn
2012              Lee Cash and Hamish Stoddart
2011              Clive Watson and Adam White, The Garrison
2010              Jillian MacLean
2009              Tom and Ed Martin
2008              Rupert Clevely
2007              Paul Salisbury
 
Pub and Bar Operator of the Year
 
2006              Steph Barton and Paul Spencer
2005              Craig Bancroft and Nigel Haworth
2004              Philip and Karen Burgess
2003              Philip and Stephen Harris
2002              Andrew and Jacquie Pern
2001              John Vereker
2000              Charles Brierley
1999              Paul Whittome
1998              Denis Watkins
1997              Steven and Marjorie Doherty
 
Pub and Bar Industry Award
 
2006              Mark McQuater
2005              Tim Bacon
2004              John Hoskins
2003              Steve Wilkins
2002              Bob Ivell
2001              Tony Hughes
2000              Tim Martin
1999              Tony Carson
1998              Peter Salussolia - OBE
1997              Peter Dickson
1996              John Bright
 
Education and Training Award
 
2016              Willie McCurrach, City of Glasgow College
2015              David McKown, University of Sheffield
2014              Geoff Booth
2013              John Cousins
2012              David Cochrane
2011              Alberto Crisci
2010              Michael Coaker
2009              Julia Sibley - MBE
2008              John Campbell
2007              Sandra Gorman
2006              Eddie McIntyre
2005              Cyrus Todiwala - OBE
2004              John Guthrie
2003              David Foskett - MBE
 
Best Employer Award
 
2016              Valor Hospitality Europe
2015              45 Park Lane
2014              De Vere Village Urban Resorts and De Vere Hotels
 
Wine and Spirit Ambassador Award
 
2016              Ronan Sayburn
2015              Xavier Rousset
2014              Gerard Basset - OBE
 
Wine Award
 
1991              Louis Segal
1990              Clive Davidson
1989              Ramon Pajares - OBE
1988              Robin Jones
1987              David MacAuslan
1986              Donald Hewitson
 
Hotel of the Year – Group
 
2016              Pennyhill Park, Bagshot, Surrey
2015              The London Edition
2014              Midland Hotel, Manchester
2013              Hotel 41, London
2012              Four Seasons Hotel London at Park Lane, London
2011              Le Manoir aux Quat’Saisons, Great Milton, Oxfordshire
2010              Cameron House on Loch Lomond
2009              South Lodge, Lower Beeding, West Sussex
2008              The Stafford, London
2007              Malmaison Oxford
2006              The Soho Hotel, London
2005              City Inn Westminster
2004              Thorpe Park Hotel & Spa, Leeds
2003              Claridge’s, London
2002              Hilton London Metropole
2001              Hotel du Vin, Bristol
2000              The Berkeley, London
1999              Travel Inn, County Hall, London
1998              The Savoy, London
1997              Malmaison, Edinburgh
 
Hotel of the Year – Independent 
 
2016              Longueville Manor, Jersey
2015              Gravetye Manor, West Hoathly,West Sussex 
2014              The Atlantic Hotel, Jersey
2013              The Pig, Brockenhurst, Hampshire
2012              Gilpin Hotel & Lake House, Windermere
2011              Feversham Arms Hotel & Verbena  Spa, Helmsley
2010              Lucknam Park, Colerne, Wiltshire
2009              The Goring Hotel, London
2008              The Isle of Eriska Hotel
2007              One Aldwych
2006              The Chester Grosvenor and Spa
2005              Cotswold House, Chipping Campden
2004              Calcot Manor
2003              The Vineyard at Stockcross
2002              Ynyshir Hall, Machynlleth
2001              Celtic Manor, Newport
2000              Chewton Glen, New Milton 
1999              Northcote Manor, Langho
1998              Crieff Hydro, Tayside
1997              Gidleigh Park, Chagford
 
Hotel of the Year
 
1996              Cliveden, Taplow
1995              42 The Calls, Leeds
1994              Bath Spa Hotel, Bath
1993              Turnberry Hotel, Ayrshire
1992              Swallow Hotel, Birmingham
1991              St Andrews Old Course Hotel
1990              Copthorne Tara, London
1989              Berkshire Hotel, London
1988              Gosforth Park Hotel, Newcastle
1987              Four Seasons Inn on the Park, London
1986              Albany Hotel, Glasgow
1985              Gleneagles Hotel, Auchterarder
1984              Grosvenor House, London
 
Leisure and Tourism Award
 
2008              David Sharpe
2007              Lord Marshall of Knightsbridge
2006              Terry Holmes
2005              Bob Downie
2004              The Mersey Partnership
2003              John Thurso
2002              Farm Stay UK
2001              Tim Smit
2000              Richard Tobias
1999              Hans Rissmann – OBE
1998              Albert Hampson, Linda Astbury and Sarah Whaley – Albert Hampson MBE
1997              Cairns Boston
1996              Ken Robinson - CBE
1995              James Hoseason - OBE
1994              Victor Middleton
1993              Peter Lederer - CBE
1992              Anne Davies
1991              Pam Powell
1990              Martin Skan
1989              Gerald Milsom
1988              Douglas Barrington - OBE
1987              Kit Chapman
 
Housekeeper of the Year
 
1995              Liana Sparks
1994              Barbara Bush
1993              Deborah Preston
1992              Denise Bateson
1991              Liz Smith-Mills
1990              Ilse Mohr
1989              Sheila Guthrie
1988              Mavis Holford
1987              Sheila Perera
1986              Brendan O’Connor
1985              Anne Doyle
 
Health and Nutrition Award
 
2016              Rocco Forte Hotels
2015              Bridgwater College catering team
2014              InterContinental Hotels Group
2013              Compass Group UK and Ireland
2012              Charlton House
2011              The Hesley Group
 
Public Sector Award
 
2016              Roger Kellow 
2015              Julie Barker, University of Brighton and TUCO
2014              Mary Wedge
2013              Anne Bull
2012              Andrew Jones
2011              Derek Johnson
2010              Beverley Baker
2009              Richard Ware
2008              Alison McCree
2007              Sue Hawkins
2006              Alan Tuckwood
2005              Ron McKenzie
 
Menu of the Year
 
2016              The Pointer, Brill, Buckinghamshire
2015              OX, Belfast 
2014              Grain Store, London
2013              Sticky Walnut, Cheshire
2012              Quo Vadis, London
2011              The Fox and Grapes, Wimbledon
2010              Corrigan’s Mayfair
2009              The Harwood Arms, Fulham, London
2008              Scott’s, London
2007              L’Atelier de Joel Robuchon
2006              The Albion, Clifton Village, Bristol
2005              Bohemia, St Helier, Jersey
2004              East@West, London
2003              Restaurant Sat Bains, Nottingham
2002              Bruno’s, Dublin
2001              The Five Bells, Stanbridge
2000              Idaho, London
1999              The Glasshouse, Kew
1998              The River Station, Bristol
1997              The Star Inn, Harome
1996              The Canteen, London
1995              The Design House, Halifax
1994              Number Twenty Four, Wymondham
1993              The Box Tree, Ilkley
1992              Le Souffle, Hotel InterContinental,  London
1991              Calcot Manor, Tetbury
1990              Le Meridien, London
1989              Castle Hotel, Taunton
1988              Grand Hotel, Eastbourne
1987              Three Swans Hotel, Market Harborough
1986              Le Talbooth, Dedham
1985              The Savoy, London
1984              Waterside Inn, Bray
 
Foodservice Caterer Award
 
2016              Ronan Harte, Holroyd Howe
2015              Wendy Bartlett, Bartlett Mitchell  - MBE
2014              Sue Parfett
2013              Mike Sunley
2012              Ben Warner
2011              Phil Hooper
2010              Geoffrey Harrison
2009              Noel Mahony
2008              Kate Martin
2007              Alastair Storey
2006              Robyn Jones - OBE
2005              Peter Aldrich
2004              Mike Smith
2003              Linda Halliday
2002              Bill Toner
2001              Charles Boyd
2000              Christopher Hind
1999              Fergus Chambers
1998              Tim West
1997              Don Davenport
1996              William Baxter and Robert Platts
1995              Frank Bell
1994              Roger Davis
1993              Jacqui Newton
1992              Avril Robertson
1991              Robbie Brown
1990              Charles Allen
1989              Marc Verstringhe
1988              Arnold Fewell
1987              Brian Watts
1986              Sheila Mitchell
1985              Mary Scott Morgan
1984              Jean Alexander
 
Newcomer Award
 
2016              John and Kimberley Calton and James Laffan, the Staith House
2015              House of Tides, Newcastle Quayside
2014              Red’s True Barbecue
2013              Ollie Dabbous
2012              Russell Norman and Richard Beatty
2011              Castle Terrace, Edinburgh
2010              Texture Restaurant, London
2009              The Nut Tree Inn, Murcott, Oxfordshire
2008              The Kitchin, Edinburgh
2007              The Hand & Flowers, Marlow
2006              Galvin Bistrot de Luxe, London
2005              Simon Rogan
2004              Restaurant Tom Aikens
2003              The Providores, London
2002              Andrew Fairlie at Gleneagles
2001              Brownes Brasserie and Townhouse,  Dublin
2000              Coniston Hall Lodge
1999              Club Gascon, London
1998              The Star Inn, Harome
1997              The Bank, London
1996              Hotel du Vin & Bistro, Winchester
1995              Gordon Ramsay - OBE
1994              The Atrium, Edinburgh
1993              Morston Hall, Morston
1992              Paul Heathcote - MBE
1991              Paul and Jeanne Rankin
1990              Stuart Scher
1989              Nick Wainford
1988              David and Tina Thomson
1987              Marco Pierre White
1986              Calcot Manor, Tetbury
1985              Rue St Jacques, London
1984              Keith and Vanessa Gibbs
 
Chef Award
 
2016              Clare Smyth - MBE
2015              Sat Bains
2014              Andrew Fairlie
2013              Simon Rogan
2012              Jason Atherton
2011              Brett Graham
2010              Mark Hix
2009              Angela Hartnett - MBE
2008              John Campbell
2007              David Everitt-Matthias
2006              Bruce Poole
2005              David Nicholls
2004              Heston Blumenthal - OBE
2003              Marcus Wareing
2002              Germain Schwab
2001              Michael Caines - MBE
2000              Gordon Ramsay - OBE
1999              Rick Stein - OBE
1998              Philip Howard
1997              Brian Turner - CBE
1996              Willi Elsener
1995              John Burton-Race
1994              Michael Nadell
1993              Shaun Hill
1992              Bernard Gaume
1991              Anton Edelmann
1990              Raymond Blanc - OBE
1989              Pierre Koffmann
1988              Nico Ladenis
1987              Peter Kromberg
1986              Brian Cotterill
1985              Anton Mosimann - OBE
1984              Michel Bourdin
 
International Outstanding Achievement Award
 
2016              Rene Redzepi
2015              Daniel Boulud
2014              Nobu Matsuhisa
 
Special Award
 
2016              Jill Stein and Rick Stein – Rick Stein OBE
2015              Stephen Moss  - CBE
2014              Oliver Peyton  - OBE
2013              Michel Roux Jr
2012              Arnold Fewell
2011              Sara Jayne Stanes - OBE
2010              Gerard Basset - OBE
2009              Nigel Haworth and Craig Bancroft
2008              Anne Pierce – MBE, Dr.
2007              Peter Kay and Michael Quinn – Michael Quinn MBE
2006              Lord Sebastian Coe - KBE
2005              Phillip Kaye
2004              Brian Turner - CBE
2003              Jamie Oliver- MBE
2002              Bob Cotton - OBE
2001              Sir Francis Mackay – 
2000              Silvano Giraldin
1999              Sir Rocco Forte
1998              Sir Terence Conran
1997              Ramon Pajares - OBE
1996              Gary Rhodes - OBE
1995              David Michels
1994              John Jarvis - CBE
1993              Richard Shepherd
1992              Prue Leith - CBE
1991              Joe Hyam
1990              Alan Hearn
1989              John Taylorson - MBE
1988              Francis Coulson and Brian Sack – Francis Coulson MBE
1987              Restaurateurs Association of Great Britain
1986              Garry Hawkes - CBE
1985              Roy Ackerman - CBE
1984              Victor Ceserani - MBE
 
Lifetime Achievement Award
 
2016              Bea Tollman
2015              Nico Ladenis
2014              William Baxter
2013              Silvano Giraldin
2012              Dick Turpin
2011              Elena Salvoni - MBE
2010              Roy Ackerman - CBE
2009              Raymond Blanc - OBE
2008              Harry Murray - MBE
2007              Richard Shepherd - CBE
2004              Anton Mosimann - OBE
2001              Egon Ronay
1998              Francis Coulson and Brian Sack – Francis Coulson MBE
1995              Albert and Michel Roux – Both OBE
1992              Victor Ceserani - MBE
1989              Douglas Barrington - OBE
1986              Lord Forte of Ripley
 
The Silver Catey
 
2008              Albert and Michel Roux – Both OBE